قاسم یا بهرام افشار ,گوینده خبر

download

قاسم افشار؛ عكس سمت راست هنگامي كه مجري خبر سيما بود، سمت چپ: تصوير جديد 
در این مطلب آمده است: امروز برای تعمیر گوشی ام، رفته بودم پایتخت؛ وارد یک مغازه که شدم چهره آشنایی را دیدم؛ قاسم افشار گوینده قدیمی اخبار سیما که بعد از این چند سال، آنطور که در عکس پیداست خیلی سپیدموی و شکسته شده بود. مغازه دارها هم خیلی تحویلش می گرفتند و عکس یادگاری می‌انداختند.
سلام و علیکی کردم که خیلی صمیمی و با رویی باز برخورد کرد. یکی، دو دقیقه ای صحبت کردیم؛ به عکسی که چند سال پیش از او منتشر شد و نقلی قولی از او شنیده شده بود اشاره کردم. از افشار پرسیدم که آیا درست است بعد از انتخابات 88 و آن اتفاقات، از صدا و سیما بیرون آمدید؟ که بصراحت تأیید کرد و گفت کلا کار را ول کردم. پرس و جو کردم که آیا در قالب برگزاری کلاس گویندگی شغلش را ادامه می‌دهد یا نه؟ که باز هم گفت کلا همه چیز را رها کردم…

قاسم افشار دارای مدرك كارشناسی ارشد است. از سال 1358 كار در صدا و سیما را به عنوان گوینده خبر شروع كرده است. كمتر كسی است كه صدای او را در بخشهای شبانگاهی خبر نشنیده باشد. فرصتی دست داد تا با این گوینده خوب خبر به گفت و گویی صمیمی بنشینیم كه می خوانید.

چطور شد به وادی گویندگی و تلویزیون كشیده شدید؟ این موضوع برمی گردد به دوران كودكی و علاقه شدید من به اجرای برنامه در مدرسه. در دبیرستان رفته رفته این گرایش به سمت خبر كشیده شد تا اینكه بعد از انقلاب شرایط آماده شد و من از سال 58 جذب این كار شدم.

فكر می كنید گویندگی یك فن است یا یك هنر؟ بعضی ها معتقدند هنر است، خیلی ها هم می گویند فن گویندگی. ولی من معتقدم گویندگی هم فن است و هم هنر و كسی در این زمینه موفق است كه هم اطلاعاتی در رابطه با همه رشته ها داشته باشد و هم ذوق گویندگی را.

چرا در بخشهای خبری چهره های متفاوت دیده می شوند؟ البته در همه بخشها این طور نیست و در قسمتهایی هم كه به این شكل كار می شود، بیشتر بر می گردد به این كه چطور آگاهی بدهیم تا برای مردم جذاب تر باشد. این مقوله هیچ قاعده خاصی ندارد. در كشورهای بزرگ كه در امر خبر هم پیشتازند، گاه یك برنامه خبری چند ساعته توسط یك گوینده اجرا می شود و گاهی هم دیده می شود برای یك بخش خبری كوتاه،چند گوینده می گذارند.

اولین خبری را كه خواندید، د رخاطرتان مانده است؟ بله، خبری مربوط به نهضت جهانی اسلام بود كه در بخش خبری 21 قرائت كردم.

بهترین تجربه ای كه در این سالها در حوزه خبر داشته اید چه بوده است؟ اجرای خبر در هر شب، خود نوعی تجربه است. اما فكر می كنم تجربیاتی را كه در زمان جنگ می شد به دست آورد، هیچ وقت تكرار نمی شوند؛ چرا كه زمانش گذشته است. آن زمان خبر و اجرای آن مشكلات خاص خود را داشت و باعث پختگی و پرتجربگی گوینده می شد.

شما غیر از گویندگی به كار دیگری هم مشغولید؟ در صدا و سیما نه، ولی در سازمان پژوهشهای علمی به عنوان كارشناس ارشد مشغول به كار هستم.

اگر بخواهید یك تعریف از خبر بدهید، چه می گویید؟ خبر، فقط آگاهی رساندن است.

نظرتان در رابطه با سانسورهای خبری چیست؟ ببینید، در شبكه های خبری دیدگاهها نسبت به اولویتها و مسایل خبری متفاوت است و بر اساس اعتقادات و علایق افراد تغییر می كند. به عنوان مثال، در كشور ما بین خبر سقوط هواپیما در برزیل تا سقوط همین هواپیما در عربستان تفاوت زیادی است. از طرف دیگر، خبرهایی كه شبكه های مختلف از یك اتفاق می گویند هم با هم فرق دارد و این به دیدگاه خبرنگار و شبكه خبری بستگی دارد.

شده خبری را كه دوست ندارید بخوانید؟ بله، خبر ارتحال حضرت امام خمینی(ره) را، هم دوست نداشتم بخوانم و هم نتوانستم.

خواندن چه خبرهایی را بیشتر می پسندید؟ خوب، اخباری كه مربوط به سازندگی و افزایش بهره وری ملت ایران باشد را بیشتر می پسندم. یادم می آید زمان جنگ تحمیلی همیشه آرزو می كردم خبر سقوط صدام را من اعلام كنم و این اتفاق اگرچه در طول جنگ نیفتاد، ولی گذشت تا زمانی كه صدام را دستگیر كردند و من این خبر را قرائت كردم.

هیچ گاه اتفاق افتاده از خواندن خبر خسته شوید، یا حال و حوصله آن را نداشته باشید؟ البته من سعی می كنم همه بخشها را با حال و حوصله بخوانم و هر روز هم بهتر از دیروز. اما باید در نظر داشته باشید كه گوینده قبل از اینكه گوینده باشد یك انسان است، با همه مشكلات دیگر انسانها و اینها و روحیه گوینده و خواندن خبر بی تأثیر نیست.
اگر وسط خبر صدایتان بگیرد، اسمش را تپق خبری می گذارید؟ نه، تپق زمانی است كه نتوانیم كلامی را ادا كنیم یا كلمه ای را اشتباه بخوانیم. مثلاً اگر اسم كشور هند، هلند خوانده شود چون به لحاظ نوشتاری نزدیك به هم است، تپق تلقی می شود.
خودتان چقدر مخاطب تلویزیون هستید؟ اگر بخواهیم به طور میانگین حساب كنیم، روزی یك تا دو ساعت.

در زندگی بیشتر با چه چیزهایی مأنوسید؟ قرآن و حافظ.

به عنوان یك پیشكسوت، به كسانی كه می خواهند وارد این حرفه شوند چه توصیه ای دارید؟ اول از همه باید به حرفه گویندگی علاقه مند باشند، علاوه بر این حساسیت كار ایجاب می كند شرایط هنری را هم در نظر بگیرند.

 

درباره آخوندی