قاسم یا بهرام افشار ,گوینده خبر

download

قاسم افشار؛ عکس سمت راست هنگامی که مجری خبر سیما بود، سمت چپ: تصویر جدید 
در این مطلب آمده است: امروز برای تعمیر گوشی ام، رفته بودم پایتخت؛ وارد یک مغازه که شدم چهره آشنایی را دیدم؛ قاسم افشار گوینده قدیمی اخبار سیما که بعد از این چند سال، آنطور که در عکس پیداست خیلی سپیدموی و شکسته شده بود. مغازه دارها هم خیلی تحویلش می گرفتند و عکس یادگاری می‌انداختند.
سلام و علیکی کردم که خیلی صمیمی و با رویی باز برخورد کرد. یکی، دو دقیقه ای صحبت کردیم؛ به عکسی که چند سال پیش از او منتشر شد و نقلی قولی از او شنیده شده بود اشاره کردم. از افشار پرسیدم که آیا درست است بعد از انتخابات ۸۸ و آن اتفاقات، از صدا و سیما بیرون آمدید؟ که بصراحت تأیید کرد و گفت کلا کار را ول کردم. پرس و جو کردم که آیا در قالب برگزاری کلاس گویندگی شغلش را ادامه می‌دهد یا نه؟ که باز هم گفت کلا همه چیز را رها کردم…

قاسم افشار دارای مدرک کارشناسی ارشد است. از سال ۱۳۵۸ کار در صدا و سیما را به عنوان گوینده خبر شروع کرده است. کمتر کسی است که صدای او را در بخشهای شبانگاهی خبر نشنیده باشد. فرصتی دست داد تا با این گوینده خوب خبر به گفت و گویی صمیمی بنشینیم که می خوانید.

چطور شد به وادی گویندگی و تلویزیون کشیده شدید؟ این موضوع برمی گردد به دوران کودکی و علاقه شدید من به اجرای برنامه در مدرسه. در دبیرستان رفته رفته این گرایش به سمت خبر کشیده شد تا اینکه بعد از انقلاب شرایط آماده شد و من از سال ۵۸ جذب این کار شدم.

فکر می کنید گویندگی یک فن است یا یک هنر؟ بعضی ها معتقدند هنر است، خیلی ها هم می گویند فن گویندگی. ولی من معتقدم گویندگی هم فن است و هم هنر و کسی در این زمینه موفق است که هم اطلاعاتی در رابطه با همه رشته ها داشته باشد و هم ذوق گویندگی را.

چرا در بخشهای خبری چهره های متفاوت دیده می شوند؟ البته در همه بخشها این طور نیست و در قسمتهایی هم که به این شکل کار می شود، بیشتر بر می گردد به این که چطور آگاهی بدهیم تا برای مردم جذاب تر باشد. این مقوله هیچ قاعده خاصی ندارد. در کشورهای بزرگ که در امر خبر هم پیشتازند، گاه یک برنامه خبری چند ساعته توسط یک گوینده اجرا می شود و گاهی هم دیده می شود برای یک بخش خبری کوتاه،چند گوینده می گذارند.

اولین خبری را که خواندید، د رخاطرتان مانده است؟ بله، خبری مربوط به نهضت جهانی اسلام بود که در بخش خبری ۲۱ قرائت کردم.

بهترین تجربه ای که در این سالها در حوزه خبر داشته اید چه بوده است؟ اجرای خبر در هر شب، خود نوعی تجربه است. اما فکر می کنم تجربیاتی را که در زمان جنگ می شد به دست آورد، هیچ وقت تکرار نمی شوند؛ چرا که زمانش گذشته است. آن زمان خبر و اجرای آن مشکلات خاص خود را داشت و باعث پختگی و پرتجربگی گوینده می شد.

شما غیر از گویندگی به کار دیگری هم مشغولید؟ در صدا و سیما نه، ولی در سازمان پژوهشهای علمی به عنوان کارشناس ارشد مشغول به کار هستم.

اگر بخواهید یک تعریف از خبر بدهید، چه می گویید؟ خبر، فقط آگاهی رساندن است.

نظرتان در رابطه با سانسورهای خبری چیست؟ ببینید، در شبکه های خبری دیدگاهها نسبت به اولویتها و مسایل خبری متفاوت است و بر اساس اعتقادات و علایق افراد تغییر می کند. به عنوان مثال، در کشور ما بین خبر سقوط هواپیما در برزیل تا سقوط همین هواپیما در عربستان تفاوت زیادی است. از طرف دیگر، خبرهایی که شبکه های مختلف از یک اتفاق می گویند هم با هم فرق دارد و این به دیدگاه خبرنگار و شبکه خبری بستگی دارد.

شده خبری را که دوست ندارید بخوانید؟ بله، خبر ارتحال حضرت امام خمینی(ره) را، هم دوست نداشتم بخوانم و هم نتوانستم.

خواندن چه خبرهایی را بیشتر می پسندید؟ خوب، اخباری که مربوط به سازندگی و افزایش بهره وری ملت ایران باشد را بیشتر می پسندم. یادم می آید زمان جنگ تحمیلی همیشه آرزو می کردم خبر سقوط صدام را من اعلام کنم و این اتفاق اگرچه در طول جنگ نیفتاد، ولی گذشت تا زمانی که صدام را دستگیر کردند و من این خبر را قرائت کردم.

هیچ گاه اتفاق افتاده از خواندن خبر خسته شوید، یا حال و حوصله آن را نداشته باشید؟ البته من سعی می کنم همه بخشها را با حال و حوصله بخوانم و هر روز هم بهتر از دیروز. اما باید در نظر داشته باشید که گوینده قبل از اینکه گوینده باشد یک انسان است، با همه مشکلات دیگر انسانها و اینها و روحیه گوینده و خواندن خبر بی تأثیر نیست.
اگر وسط خبر صدایتان بگیرد، اسمش را تپق خبری می گذارید؟ نه، تپق زمانی است که نتوانیم کلامی را ادا کنیم یا کلمه ای را اشتباه بخوانیم. مثلاً اگر اسم کشور هند، هلند خوانده شود چون به لحاظ نوشتاری نزدیک به هم است، تپق تلقی می شود.
خودتان چقدر مخاطب تلویزیون هستید؟ اگر بخواهیم به طور میانگین حساب کنیم، روزی یک تا دو ساعت.

در زندگی بیشتر با چه چیزهایی مأنوسید؟ قرآن و حافظ.

به عنوان یک پیشکسوت، به کسانی که می خواهند وارد این حرفه شوند چه توصیه ای دارید؟ اول از همه باید به حرفه گویندگی علاقه مند باشند، علاوه بر این حساسیت کار ایجاب می کند شرایط هنری را هم در نظر بگیرند.

 

درباره آخوندی